Ana Sayfa » Genel Sağlık » Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer? – Kasık ve Karın Ağrısı!

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer? – Kasık ve Karın Ağrısı!

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer? diye aratıyorsanız Kadınlarda mast sonrası ağrı sorunu yaşıyorsunuz demektir. Endişelenmeyin! Evet bildiğiniz üzere, mastürbasyon çeşitli nedenlerle kramplara ve rahatsızlığa neden olabilir. Bunlardan bazıları enfeksiyonel sorunlardır, ancak bazıları kolayca tedavi edilebilir.

Bunun dışında farklı orgazm türleri pelvis, karın, sırt ve rektumda kramplara ve rahatsızlığa neden olabilir. Orgazm sırasında pelvik taban kasları hızlı bir şekilde kasılır ve kramp yapabilir. Bu, alt karın ve pelviste ağrıya neden olabilir. Sırtınızın alt kısmındaki ağrıyı bile hissedebilirsiniz.

Anal orgazm sırasında, bazı insanlar rektumun veya anal kanalın alt kısmında ve çevresinde yoğun kramplar yaşarlar. Ayrıca vulvası olan kişiler, mastürbasyondan sonra birkaç nedenden dolayı kramplar yaşayabilir.

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Sebepleri?

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı
Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı

Yukarıdaki belirttiğimiz sebeplerden ötürü mast sonrası ağrı yaşayabilirsiniz. Fakat merak etmeyin. Bunun neden olduğunu ve nasıl geçeceğini açıklıyoruz.

Rahminizin Konumu

Eğik bir uterusa sahip olmak eğer tek başına mast içeriyorsa, kramp şansınızı artırır. Belirlenen açı, cinsel organınıza parmaklarınızı veya oyuncakları rahim ağzıyla daha çok temas kurar. Bu, cinsel organda, alt karın ve pelviste ve belde hissedebileceğiniz krampları ve ağrıları tetikleyebilir.

Adet Döngünüzün Neresindesiniz

Adet dönemleri ve kramplar, özellikle adet döngünüzün belirli aşamalarında yaşanabilir.

Mast sırasında kramplardan biraz kurtulmanın iyi bir yolu olabilir. Ancak orgazm sırasında serviks veya rahim kasılmaları üzerindeki baskı işleri daha kötüleştirebilir.

Yumurtlama

Adet görmeden yaklaşık 2 hafta önce, yumurtalıklarınız, olası hamileliğe hazırlık için fallop tüpünüzden aşağıya inen bir yumurta salgılar. Bu yumurtlamanın göstergesidir. Yumurtlama her zaman acıtmaz, ancak bazı insanlar kramplar yaşar. Bu süre zarfında, cinsel organınızdaki akıntıda bir artış veya kıvamında yumurta akı gibi daha ince ve daha yapışkan bir şey fark edebilirsiniz.

Menstrüasyon Sırasında

Adet gören çoğu insan için, adet döneminin başlangıcına kadar geçen günler ve kanama başladıktan sonraki ilk birkaç gün en yoğun kramplar yaşar. Bu aynı zamanda genel olarak şişkin, sinirli ve sadece iğrenç hissettiğiniz zamandır. Ayrıca bu yazımıza benzer olan Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar sorunu yaşıyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Kullandığınız doğum kontrolünün türü

RİA’lar uzun vadede adet kramplarına yardımcı olabilir, ancak rahminiz yeni küçük arkadaşına alışırken aslında krampları daha da kötüleşebilir.

RİA yerleştirildikten sonra kramplar birkaç günden birkaç aya kadar sürer. Karnınızın alt kısmında, sırtınızda veya her ikisinde kramp hissedebilirsiniz. Diğer olası yan etkiler, düzensiz dönemler ve dönemler arasında lekelenmedir.

Mastürbasyondan sonra karın ağrısı ya da rahatsızlığa yol açıyorsa, bunun nedeni altta yatan Kistler veya fibroidler olabilir.

Kistler veya fibroidler

Yumurtalık kistleri ve rahim fibroidleri her zaman semptomlara neden olmaz. Ancak boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak yapabilirler. Bunu yaptıklarında, ilişki sırasında ve sonrasında kramplar meydana gelebiliyor.

Endometriozis

Endometriozis, rahminizi kaplayan endometriyal doku rahim dışında büyüdüğünde meydana gelir.

Mast sırasında endometrioziste şiddetli kramplar yaygındır. Şiddetli adet krampları, ağır adet dönemleri ve bağırsak hareketlerini geçmekte zorluk gibi başka semptomlar da yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu yazımıza benzer olan Tuvaletten cinsel hastalık bulaşır mı? diye merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Prostatit

Prostatit, prostatın iltihaplanmasıdır. Bu ceviz büyüklüğündeki bez, pelvisinizin altında, mesanenizin hemen altında ve rektumunuzun önünde yer alır. Uyarıldığında, çok zevkli olabilir ve hayranlık uyandıran tastik bir zevke yol açabiliyor.

Fakat prostatın enfeksiyon veya tıbbi bir durum nedeniyle iltihaplanırsa, şiddetli ağrıya neden olabiliyor. Bunu anlamanız için boşalma sırasında ağrı veya idrara çıkmadaki diğer değişikliklerle birlikte görülmesi mümkündür.

Mast Yapma Türü

Mast yaptıktan sonra ağrı kadın konusunun sebepleri arasında başka yaygın nedenler de vardır. Hadi detaylarına bakalım. Normalden fazla büyüklükte bir oyuncak kullanmak, rahim ağzına veya prostata çok fazla baskı uygular. Bu, kramplara ve ağrıya neden olur. Dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı şey, özellikle garip bir açıyla girerseniz, P noktasını ve G noktasını memnun etmek için yapılmış kavisli oyuncaklar için de geçerlidir.

Mast Derinlik Türü

Derin veya sert mast sırasında çok fazla acı verebiliyor. Ama o coşkunun bedelini sonradan kramplar ve rahatsızlık olarak ödeyebilirsin.

Çok derine inmek rahim ağzını veya prostatı tahriş eder. Çok fazla baskı uygulayarak geçici ağrıya ve muhtemelen biraz kanamaya neden olabilirsiniz. Mastürbasyon sonrası kasık ağrısı yaşayanlar bu başlığa dikkat etmesi gerekiyor.

Pelvik Tabanınız Ne Kadar Sıkı?

Mastürbasyon yaparken ağrı konusunda ise sıkı pelvik taban kasları her türlü cinsel ilişki sırasında kramp girebilir ve ağrıya neden olur. Bu kaslar, aşırı kullanım ve travmadan anksiyete, stres ve üreme koşullarına kadar birkaç nedenden dolayı geriler.

Stres, Kaygı veya Diğer Sorunlar

Kaygı, stres ve diğer akıl sağlığı sorunları, kadınlarda mast sonrası ağrı hissetmenizi tetikler. Stres veya başka bir akıl sağlığı sorunuyla uğraşıyorsanız, uyumakta da sorun yaşayabilir ve sinirlilik, üzüntü ve ağlama fark edebilirsiniz. Bunlar da ağrı ve krampları tetikler.

Enfeksiyon Problemleri

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da mast ile tetiklenen veya kötüleşen kramplara ve rahatsızlığa neden olabiliyor. Bu enfeksiyonlar arasında en çok görülen ise mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonudur. Mastürbasyon sonrası karın ağrısı yaşayanlar bu başlığa oldukça dikkat etmesi gerekiyor.

Mantar Enfeksiyonu

Bu mantar enfeksiyonunun cinsel organlarda veya çevresinde yoğun kaşıntı ve kızarıklığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Ama aynı zamanda karın kramplarına neden olabilir ve mast yaptıktan sonra ağrı olayını tetikler. Ayrıca işerken yoğun, beyazımsı, maya kokulu bir akıntı ve yanma hissi olabiliyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, pelvisinizde ve sırtınızda kramplara ve diğer ağrılara neden olabilir ve bu da mastürbasyon yaptıktan sonra daha kötü hissedebilirsiniz.

Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, ağrıya bulanık idrar ve mesanenizi boşalttıktan sonra hala işemeniz gerektiği hissi eşlik edebiliyor.

Krampla birlikte İdrar Yolu Enfeksiyonu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka semptomlara neden olabiliyor:

 • Cinsel organlar veya anüs üzerinde veya çevresinde yaralar, şişlikler veya kızarıklıklar
 • Genital veya anal yanma ve kaşıntı
 • Cinsel organdan olağandışı akıntı

Disorgazmi

Disorgazmi, ağrılı orgazm için kullanılan klinik terimdir. Vulvar, cinsel organ ve anal orgazm dahil her tür orgazm etkileyebiliyor. Ağrılı orgazmlara neden olan fiziksel, zihinsel, duygusal ve psikolojik faktörler vardır.

Fıtıklar

Fıtık, mastürbasyon sırasında veya sonrasında fıtık türüne bağlı olarak karın, pelvis veya kasıkta hissedilebilen ağrıya neden olabiliyor. Fıtıklar, bir organ onu yerinde tutan kas veya dokudaki bir açıklıktan içeri ittiğinde ortaya çıkar. Şimdi gelelim mastürbasyon sonrası ağrı sorununu nasıl çözebileceğinizi anlatmakta.

Mastürbasyon Sonrası Karın Ağrısı

Özellikle mast sonrası kramplarda bazen de karın bölgesine ağrı yaşayabilirsiniz. Bunun şiddeti ne seviyesine göre bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle kadınlar regl dönemi, ilaçların etkileri gibi sebeplerden mast sonrası ağrı yaşayabilmektedir. Eğer bu ağrılar çok şiddetli ve uzun süreli değilse korkmanıza gerek yoktur. Aksi takdirde bir doktora veya uzmana görünmeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı bireyler ailesi olarak sağlığınız bizim için her şey.

Mastürbasyon Sonrası Kasık Ağrısı

Mastürbasyon Sonrası Kasık Ağrısı
Mastürbasyon Sonrası Kasık Ağrısı

Birçok sözlük sitesi incelendiğinde kişiler Mastürbasyon Sonrası Kasık Ağrısı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu durumun birçok sebebi olmaktadır. Mast şekli, regl döneminde olunması, uzun bir cisimle rahatlatma gibi sorun yaratabilecek konuları içermektedir. Bu konuda kişinin oldukça dikkatli ve bilinçli olunması gerekir. Bu ağrı dayanılmayacak seviyedeyse korkmanız doğaldır. Yakın bir sağlık kuruluşuna bilgi vermeniz en mantıklı olandır.

Uzun Süre Mast Yapmamak Ağrısı

Bu durum genellikle erkeklerde yaşanmaktadır. Özellikle cinsel ilişkiye girmeyen erkeklerde yumurtalar üzerindeki baskı erkeklerde kasıklarda ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Bunun sebebi meni keselerinin dolmasından kaynaklanmaktadır. Bir miktar dışkılamayla beraber bu ağrı azalarak son bulur. Oldukça şiddetli olan bu ağrı için endişelenmenize gerek yoktur.

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer
Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Çok şiddetli olmadığı sürece ara sıra ortaya çıkan bu rahatsızlık yaşanabiliyor. Ancak ağrılar çok şiddetli değilse endişelenmenize gerek yok. Fakat daha ısrarcı veya şiddetli ise kesinlikle doktorunuza görünmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Aşağıdaki durumlarda bir sağlık uzmanına görünün:

 • Ağrınız düzenli olarak oluyor veya şiddetli
 • Korunmasız cinsel ilişkide bulundunuz. STI riski altındasınız
 • Hamile olabileceğini düşünüyorsun
 • Başka fiziksel veya zihinsel semptomlar yaşıyorsanız
 • Genital bölgeden kanama fark ederseniz

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer sorusunu cevaplamaya geldik. Eğer bu ağrıların sebebini öğrenmek için aşağıdaki listelediklerimizi denemenizi öneriyoruz. Ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

 • Tekniğinizi veya konumunuzu değiştirin.
 • Daha küçük veya daha esnek bir oyuncak deneyin.
 • Pelvik, sırt veya karın kramplarını hafifletmek için bir ısıtma yastığı uygulayın veya sıcak bir banyoya daldırın.
 • Ağrı devam ederse reçetesiz satılan (OTC) bir ağrı kesici alın.

Hala kadınlarda mastürbasyon sonrası ağrı sorununu yaşıyorsanız bunları yaparak önleyebilirsiniz:

 • Cinsel organınıza herhangi bir şey sokmadan önce rahatlamak ve havaya girmek için zaman ayırın.
 • Sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olmak ve ek oynamayı kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı kullanın.
 • Çok derinlere gitmeyen pozisyonlara ve oyuncaklara bağlı kalın.
 • Yalnız bir mast öncesi bir ağrı kesici alın.
 • Belirtilerinizin arkasında önceki bir travma veya akıl sağlığı sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız terapiyi deneyin.

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Son olarak kullanıcılar bunları da sordu kısmında verilen soruları cevaplayalım. Sizin de aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasın.

Sonuç olarak mastürbasyon nedeniyle kramp çekmenizin veya rahatsızlık hissetmenizin birçok nedeni vardır. Çok acı verici olmadığı veya düzenli bir şekilde gerçekleşmediği sürece, muhtemelen endişelenecek bir şey değildir. Ancak mastürbasyondan zevk alma becerinizi etkiliyorsa veya günlük yaşamınıza müdahale ediyorsa, bir sağlık uzmanından yardım istemeyi unutmayınız.

Kadınlarda Mast Sonrası Ağrı Nasıl Geçer? yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın